SANTA CRUZ…

<![CDATA[

SANTA CRUZ…
Santa Cruz, Bolivia

Santa Cruz, Bolivia


04 May 2013,

SANTA CRUZ…

Bienvenidos a una clima tropical. Humid. Hot. Bienvenidos Mosquitos.

My highlights are:

  • Samaipata (will be an entry later this)
    • El Bosque AMBORO…
  • La Higuera (will be an entry after Samaipata)
  • Casa del Camba (para buffet en domingos)
  • Mariposario (no puedo ir pero mejor que irlo)

BURASI ÇOK NEMLİ…

Hem çok nemli, hemde Bolivya ekonomisi için çok önemli. Bolivya’nın en zengin kentlerinden biri. Bütün ülkeye ve yurtdışına narenciye buradan gönderiliyor. Tarım ileri olduğu kadar ticaretin kalbi Santa Cruz. Kafam karıştı. BUrada yaşayanlar ve görünümleri Bolivya’lı ise, La Paz’dakiler ne? Herhalde bir daha gelip araştırmam gerekecek. 🙂

Tropikal iklime yakın bir yere gelmedim sadece, La Paz ile ilgili algılarımdan sonra tam tersi bağlamında yaşamları gördüğüm değişik bir yere gelmiş oldum.

İspanyolca’da SABER Bilmek, CONOCER Tanımak anlamına geliyor.
Bolivya’yı TANIMA (Conocer) adına farklı bir deneyim oldu Santa Cruz. Tabii ki bu sınırlı sürede benim gözlemlediğim kadarı ile. 4000 metrelik soğuk La Paz nerede, yaklaşık 2000 metrelik sıcak Santa Cruz nerede.

Tarija’daki eğlenceli günlerden sonra kendimi başlangıçtab yalnız hissettim Santa Cruz’da. Arkadaşlarımın tavsiyelerine göre bir gezi programı yaptım. Mariposario, Samaipata başta olmak üzere.

Ancak Santa Cruz beni gözyaşlarıyla karşıladığı için yüzme ve sulu etkinliklerin olduğu Mariposario olamadı. Ben de açık büfe olan ve tipik bir restoramn olan Casa del Camba’da yemeklerimi yedim ilk pazar günümde. 80 Bs. 20 TL civarında çok kaliteli bir mekanda açık büfe. (İçecek dahil değil.)

Kente öyle ahım şahım birşey yok. Ama yakın çevre müthiş doğa zenginlikleri ile sizleri kucaklamaya hazır.

BÖCEĞE, SİVRİYE DİKKAT !!!

Burada (Santa Cruz’da) ilk defa sivrisinekler “merhaba” dediler. Off türü ilaçlar, kremler burada satılıyor dert değil. Ben hepsini boşuna yük etmişim Türkiye’den. Arjantin’de de var, Şili’de de.

Ancak La Ruta del Che’ye gittiğimde bir gece Vallegrande’de konakladım ve CHINCHA dedikleri yataklarda bulunan bir böcek midir, nedir bilmem kaşın kaşın öldüm, 4 gün perişan oldum. %90 diz altından itibaren bacaklarım dedik deşik oldu. Her nimetin bir külfeti var. Vallegrande’de yatacaksanız önlemini alın, sorun soruşturun, aklınızda bulunsun.


]]>

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s