CUEVA DE LOS MANOS… EL İZLERİNİN

<![CDATA[

CUEVA DE LOS MANOS… EL İZLERİNİN
Perito Moreno, Argentina

Perito Moreno, Argentina


ELLERİN MAĞARASI

28 Şubat (February) 2013

9000 yıl öncesinde Arjantin Patagonya’da da yaşayan insanlar SANAT yapma ihtiyacını duyuyorlarmış. Sanatın kendini anlatma işlevi 9000 yıl sonrasında bize ulaşıyor.

Cueva De Los Manos’a Perito Moreno kentinden ulaşılıyor.

Perito Moreno…

Mağara ve duvar resimlerine geçmeden evvel Perito Moreno’dan söz edersem, son derece terkedilmiş izlenimi veren bir şehir. 35 daki ilerisinde Los Antiguows gibi bir cennet varken buarada neden yaşanır anlayamadım. Şehir sözü biraz abartılı kaçıyor. Zaten Arjantin’de yapılaşma Buenos Aires haricinde bambaşka bir şekil alıyor. Alanların genişliği tek katlı ve kartezyen koordinat mantığında planlanmış yerleşimlere bırakmış kendisini. Perişto Moreno’da bu şekilde olmasına karşın nedense bana sanki Altınova’ya veya biranadolu ksabasına varmışız gibi hissettirdi. Ama ya Los Antiguas… Onu bir kaç gün sonra okuyacak ve izleyeceksiniz.

Bilet ve Pazarlık…

Pazarlığa tabii bir tur. Bilet, ulaşımı da içeriyor, ısrar ederseniz Giriş ücretini de. 250 Peso. 220’ye de anlaşanlar oldu. Arjantin’de belirli yerlerde pazarlık, müzakereye açıklık ve kural dışı yardım ve talepleri görenbileceğinizi hatırlatmak isterim. Ama neyi, nerede ve nasıl yapmayı bilmek kaydı şartıyla..

Cueva De Los Manos… Eller Mağarası…

Sabah minibüsümüzün, Lübnan asıllı Münir’in sahibi olduğu Hotel Belgrano önünden 07:00’de almasıyla başladı. Bir gece önce pazarlık yapan ekibimiz başarıyla gezi için yoldaydı. İtalyan, Amerikalı, Alman, Avustralyalı, Çek Cumhuriyeti, Fransız ve İspanyol turist ekibi.

9300 öncesindeki yerlilerin verdiği örnekler…

Eller, Guanaco (Lama benzeri hayvan), İnsan, Ay, Av, Iguana ve diğer resimler.

Tabii bir de inanılmaz kanyon görüntüleri…

Buyrun efendim…


]]>

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s