CHILE CHICO… Şili Patagonya Girişim…

<![CDATA[

CHILE CHICO… Şili Patagonya Girişim…
Chile Chico, Chile

Chile Chico, Chile04-06 Mart 2013,
CHILE CHICO…

Arjantin’e belli bir süreliğine veda ederek Şili’ye geçtim.
Los Antiguos’un 7 km mesafesinde karşı kıyıda bir başka huzur kasabası (kenti) Chile Chico’dayım.

Bir gün kalıp ayrılacağım derken gönülden dostlukla beni ağarlayan arkadaşlarımla üç günü mutlulukla geçirdim.

Çok şey konuştuk. Dünyanın aynı ve bir o kadar da ayrı olan anlayışlarına ilişkin sohbetler ve yoğun ispanyolca çalışmaları.

Şili’nin bu kasabası Arjantin’e oranla biraz daha bakımsız ama aynı zamanda sevgi doluydu.

Özellikle bana yaptığı çorbalarla midemi feth eden Emilio’ya teşekkürü bir borç biliyorum. Filistin kökenli Emilio ama aile 80 yıl önce gelmiş Şili’ye tam anlamıyla Şili’li olmasına karşın arapçaya karşı da ilgili. Selamın aleykümden başladı bir sürü arapça cümleyle devam etti.

Ömer ise araplarla hiç ilgisi olmadığı halde babasının bu adı sevmesi nedeniyle ismini almış ispanyolca öğretmeni. Ülkesinin sorunlarına kafa yoruyor. Birlikte yaşadığı eşi Geraldin ve Ömer son derece nazik şekilde misafir ettiler. Oğulları Andre ise tam bir enerji patlaması, bıcır bıcır.

Kaldığım Hospedaje NO ME OLVIDES ve sahibesi Maria başka bir dosttu. Los Antiguos’tan Chile Chico’ya saat 11’de kalkacağı söylenmesine karşın otobüse 14’de bindik. Bu alışılmadık bir durum değil. Her yerin kendine göre şartları var Güney Amerika’da. Bu beklemelerde herkesin sukuetle aynı soruları sorarak beklemesi ilginç. Biz hemen kavgaya yakınız. Terminal’de üç saat beklerken tanıştığım Jose ve Melanie No Me Olvides’e misafir gittiklerini söyleyince bu hospedaje’ye geldim. Ucuz ve temizdi. Ama Güney Amerika’ya geelecekseniz uzun da kalacaksanız beklentilerinizi sınırlamanız gerekli. Dostluk gani, samimiyet tavanda ama averaj pansiyon lüksü veya Güney Amerika tarzı yaşama da alışıyorsunuz.

Para konularına değinmemi istemiş Bülent BAKAN ayrı bir başlıkta bunu detaylı yazacağım ama Hostel ve Hospedaje fiyatları ortalama gecelik 20 Amerikan Doları. Çok iyi yerlerde biraz daha lüks isterseniz de bu fiyat artar. Tabii ki bütçenizi kontrol gerekli ama Patagonya’ya Güney Amerika’nın en pahalı yeri derseniz bir miktar para biriktirerek gelirsem şaşırmamak gerek. 🙂 Tabii ki para oldukça kendini ödüllendirmeler de atıyor. Para sorunu yok.

Dil. İspanyolca konuşma çok önemli. Arkadaşlık için, yarın ve öteki günkü gezileri planlamak için, geziden alınacak zevk ve kazanımların artması için grubunuzda mutlaka birazcık da olsa ispanyolca konuşan biri olmalı. Bizim grubun hepsi konuştuğundan şanslıyım. 🙂 Hatta epey ilerlediler. Bu arada ispanyolca öğrenmek bence bir Türk için çok kolay. Gökhan AK bile öğrenebilir 🙂

Chile Chico aynı zamanda kiraz ve organik tarımın da yapıldığı bir yer.

Burada iken Chavez’in cenaze törenini canlı yayından izledik. Önem verenler de vermeyenler de. Şili de ilgisiz kalındığını bile söyleyebilirim.

Chile Chico zamanım doldu.

Yarın Coyhaique’ye doğru gitmek için önce gölü arabalı vapurla Puerto İbanes limanına geçeceğim. Oradan da minibüsle yaklaşık ilki saatlik bir yolculukla bir geçiş şehri olan Coyhaique’de olacağım.

Nasıl ispanyolca konuşuyorum bilmiyorum ama herşeyi anlatıyorum. Anlıyorlar gibi geliyor ama emin olana kadar daha çalışacağım.

Coyhaique’den Chiloe adasına geçeceğim. Castro ve Ancud şehirlerini ziyaret planındayım.
Bir değişiklik yapıp 10 saatlik bir gemi yolculuğu sonrasını paylaşacağız…

Sevgiler, selamlar…


]]>

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s